دانلود ، ربات ، جنگ

دو اپلیکیشن روبیکا و توسکا این روزها تبلیغات زیادی در همه جا به خصوص صدا و سیما انجام داده اند، اما کاربران در شبکه های اجتماعی در رابطه با امنیت این برنامه ها نگرانند و برخی از آنها گفته اند که این دو برنامه پس از نصب، به اطلاعات تلگرام گوشی دسترسی پیدا می کنند. محمد جواد آذری جهرمی هم در پاسخ به این نگرانی ها وعده پیگیری موضوع را به کاربران در شبکه اجتماعی توئیتر داد. او گفت:

درخصوص نرم افزار «روبیکا» که این روزها از صدا و سیما تبلیغ می شود پیگیری شد و پاسخی از سوی تولیدکنندگان این اپلیکیشن ارائه شده است.

جهرمی توضیح داد که گزارشات مردمی و پاسخ فنی از سوی روبیکا را به یکی از مراکز آپا ارسال کرده است، تا بررسی دقیق تر و فنی صورت گیرد و نتیجه این بررسی توسط مرکز ماهر اعلام خواهد شد. روبیکا در توضیحات خود اعلام کرده است:

 استفاده از کدهای اپن سورس مرسوم است. تلگرام نیز اپن سورس است و ما در روبیکا بخشی از کد تلگرام را برای مدیریت بهتر صفحات برنامه استفاده کردیم (base fragment ) تا روبیکا هم مثل تلگرام در گوشی های قدیمی روان اجرا شود.

این شرکت مدعی است که به دلیل کمبود وقت زمان حذف قسمت های اضافی تلگرام را که برنامه به آن نیاز نداشت، نداشته است، اما در نسخه بعدی آن ها را حذف خواهد کرد. در ادامه توضیحات آمده است:

 از لحاظ فنی هم هیچ اپلیکیشنی امکان دسترسی به هیچ قسمت تلگرام کاربر را ندارد و تنها در صورتی که دسترسی به حافظه داشته باشد به فایل های دانلود شده تلگرام می تواند دسترسی داشته باشد. روبیکا هم در هنگام نصب هیچ دسترسی حساسی از شما نمی خواهد و تنها دسترسی به حافظه گوشی را برای آپلود عکس پروفایل آنهم در هنگام اجرا درخواست می کند و در صورتی که اجازه دسترسی ندهید این اپلیکیشن امکان دسترسی به حافظه شما هم ندارد. پس اینکه قسمتی از کد تلگرام در برنامه استفاده شود هیچ ارتباطی به جاسوسی از تلگرام ندارد.

جهرمی، وزیر ارتباطات در ادامه اعلام کرد که به زودی در خصوص اپلیکیشن توسکا هم توضیح خواهد داد.