دانلود ، ربات ، جنگ

در جدیدترین تحولات درباره اپلیکیشن پیام رسان تلگرام، روز گذشته دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد در حال حاضر زمانی قطعی برای فیلتر کردن این شبکه مشخص نشده اما ممکن است هر لحظه شرایط لازم برای فیلترینگ آن فراهم شود و در نتیجه ممکن است حتی طی بیست و چهار ساعت آینده نیز این اتفاق صورت گیرد. این در حالیست که بخش زیادی از کسب و کارهای نوپا در اقتصاد نه چندان با ثبات کشور با تکیه بر تلگرام در حال کسب درآمد هستند و مشاغل زیادی از این طریق به وجود آمده اند که در صورت فیلتر شدن تلگرام شاغلان آن را با مشکلات بسیار جدی روبرو خواهند کرد. پیش از این اعلام شده بود که ۱۸۰ هزار خانواده در ایران از طریق تلگرام درآمد کسب می کنند و در مطلبی جداگانه به تاثیر فیلتر شدن تلگرام بر کسب و کارهای کوچک پرداخته شده بود. این در شرایطی است که از دی ماه گذشته و فیلتر شدن چند روزه تلگرام تا کنون نه تنها شرایط اقتصادی برای بخش بسیار بزرگی از جامعه بهبود نیافته، بلکه نوسانات بازار ارز باعث ایجاد شوک روانی شده و نمی توان دورنمای روشنی برای کسب و کارهای نوپا در این شرایط ترسیم کرد. اما امروز از راهکار سازمان هایی که به شدت پیگیر فیلتر شدن تلگرام هستند برای این بخش از جامعه که در اثر این تصمیم دچار ضرر و زیان خواهند شد رونمایی شده است.

روز گذشته دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به پرسش هایی درباره آسیب دیدن کسب و کارها از فیلتر شدن تلگرام اعلام کرد به کسانی که با کوچ پیام رسانهای خارجی به داخلی کسب و کارشان دچار اختلال می شود بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت.در واقع در شرایطی که به نظر می رسد دولت با مشکلات مالی متعددی روبروست شورای عالی فضای مجازی تصمیم گرفته بار اضافه تری بر روی دوش آن قرار دهد و مشکلی که در ابتدا وجود نداشته را با تجویز نسخه ای هزینه زا درمان کند. وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به یکی از سخنرانی های حسن روحانی، رییس جمهور، اشاره کرد و توضیحات وی درباره شکستن انحصار پیام رسان غالب را از جمله دلایل لزوم فیلتر کردن تلگرام عنوان کرد. با این حال توضیحی درباره سخنرانی های دیگر رییس جمهور مبنی بر مخالفت وی با فیلترینگ شبکه های اجتماعی و اصولا رابطه توسعه پیام رسان های داخلی و حمایت از تولیدات بومی با فیلتر کردن یک نمونه خارجی ارائه نشد. به نظر می رسد اعضای شورای عالی فضای مجازی همچنان اصلی ترین راهکار برای حمایت از اپلیکیشن های بومی را حذف نمونه های خارجی می دانند و در این راه از بین رفتن کسب و کارهای نوپا و مشاغلی که به واسطه آنها ایجاد شده نگرانی ندارند. فرمولی که پیشتر در بخش خودروسازی نیز اجرا شده و نتیجه آن، درجا زدن خودروسازان و ساخت ماشین هایی بی کیفیت و عدم پاسخگویی به خریداران است.

بخش هایی دیگر از مصاحبه دبیر شورای عالی فضای مجازی به صورت زیر هستند:

  • وزارت آموزش و پرورش در حوزه کوچ پیام رسانهای خارجی به داخلی بخشنامه صادر کرده است
  • در مقایسه با کاربرانی که از پیام رسانهای خارجی استفاده می کنند رقم کاربران استفاده کننده از پیام رسانهای داخلی بسیار کم است
  • در سال ۹۷ در حوزه پیام رسانها باید اولین پیام رسان، داخلی باشد.
  • پیام رسانهای خارجی هم می توانند در کشور فعالیت کنند به شرطی که تابع قوانین جمهوری اسلامی باشند.
  • اطلاعات مردم دارایی های مردم هستند و نهایت تلاش را داریم که حریم مردم در پیام رسانهای داخلی حفظ شود.
  • شهروندان حق دارند از هر پیام رسانی استفاده کنند به شرط اینکه تابع قوانین کشور باشد
  • به دنبال پیام رسانی با کاربران بالا و قابلیت اشتغال زایی هستیم .
  • برای دارا بودن دانشگاه ها به اینترنت بدون فیلتر به دنبال فرمولی مناسب هستیم.