دانلود ، ربات ، جنگ

روز گذشته سوزان وویجیکیچی، مدیرعامل یوتیوب اعلام کرد که این پلت فرم در هفته های آینده برای تقابل با ویدئوهای افراطی، اطلاعاتی را از سایت ویکی پدیا به ویدئوها اضافه خواهد کرد. او گفت که به منظور جلوگیری از توطئه های افراط گرایانه که به خوبی شناخته شده اند، در خصوص اتفاقات نمایش داده شده در ویدئو، اطلاعاتی از ویکی پدیا نمایش داده خواهد شد. اما این اطلاع رسانی در حالی اتفاق افتاد که به نظر میرسد هیچ کدام از مسوولین ویکی پدیا از طرح یوتیوب با خبر نبودند.

Katherine Maher، مدیر اجرایی بنیاد ویکی مدیا در حساب توئیتر خود، در پاسخ به سوالی که از او پرسیده شده بود، آیا این برنامه تنها محدود به زبان انگلیسی خواهد بود، پاسخ داد:

من نمی توانم بگم، این چیزی بود که کاملاً مستقل از ما اتفاق افتاد

به نظر میرسد که یوتیوب هیج مشارکت رسمی با ویکی پدیا و ویکی مدیا نداشته است، این موضوع توسط صفحه رسمی ویکی مدیا تأیید شده است و این حساب  ابراز خوشحالی کرده است که علاوه بر مردم، شرکت ها و سازمان های دیگر هم از ارزش این مجموعه باخبرند و از آن استفاده می کنند. یوتیوب برای استفاده از اطلاعات ویکی چدیا نیاز به همکاری رسمی با این بنیاد ندارد، اما این موضوع هنوز هم مبهم است که چرا چنین خبر مهمی را بدون هیچ حرف رسمی بین دو شرکت اعلام کرده است.

ویکی مدیا در این بیانیه اعلام کرده است که اطلاعات آنها توسط میلیون ها نفر ایجاد می شود و افرادی هستند که به ساخت و ویرایش اطلاعات سایت کمک می کنند. همچنین اعلام شد که هزاران ویرایشگر برای موضوعات خاص تئوری ها توطئه و افراط گرایانه وجود دارند که به طور خاص برای سال ها این کار را انجام میدهند. ویکی پدیا می گوید که محتوای این مجموعه به صورت آزادانه برای استفاده کاربران قرار داد و این بخشی از ماموریت آنها است که هر فرد می تواند دانش خود را آزادانه به اشتراک بگذارد.

البته مدیر ویکی مدیا در اظهارات خود در توئیتر به نوعی به یوتیوب هشدار داده است. او اعلام کرد که اطلاعات ما معمولاً و در بیشتر موارد دقیق است، اما از آنجاییکه امکان اشتراک گذاری اطلاعات توسط همه افراد آزاد است، ممکن در موارد نادری این اطلاعات ۱۰۰ درصد صحیح نباشد. Maher گفته است:

ما نمی خواهیم که شما کورکوانه به ما اعتماد کنید. مطمئناً ما در بیشتر زمینه ها دقیق هستیم، اما نه همیشه! ما می خواهیم که شما ویکی پدیا را با چشمان باز و از نگاه یک منتقد بخوانید. مراجع آن را چک کنید، اطلاعات نادرست را ویرایش و اصلاح کنید. شما نمی توانید این را تنها با یک جستجوی ساده انجام دهید.