دانلود ، ربات ، جنگ

دانلود ، ربات ، جنگ: مسوولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) با انتقاد از کندی کار در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که با ادامه‌ی وضعیت فعلی برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در سال جاری ناممکن است.
احزاب سیاسی و بنیاد تیفا در نشستی در ۲۶ حوت سال گذشته وضعیت سیاسی و چالش‌های فرا راه روند برگزاری انتخابات را به ‌بحث گرفتند که نتایج آن را امروز (دوشنبه، ششم حمل) در نشست خبری اعلام کردند.
در اعلامیه‌ی مشترک تیفا و احزاب سیاسی در پیوند به مبهم بودن تاریخ برگزاری انتخابات، آمده است که کندی در تسریع روند برگزاری انتخابات از طرف کمیسیون انتخابات نشان‌دهنده نبود برنامه عملیاتی و بودجه برای برگزاری انتخابات است.
نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در نشست خبری امروز با اشاره به کاستی‌ها در کار کمیسیون‌های انتخاباتی و اراده نداشتن حکومت برای برگزاری انتخابات گفت بررسی‌های تیفا نشان می‌دهد که برگزاری انتخابات در سال جاری ناممکن است.
به گفته‌ی او، موقعیت ۹۴۸ مرکز رأی‌دهی در مناطق خارج از کنترل حکومت، مواجه بودن بیش از یک هزار مرکز رأی‌دهی با تهدیدات امنیتی، نبود برنامه‌ی امنیتی برای تأمین امنیت رأی‌دهندگان، برخود کمپاینی حکومت با انتخابات، عدم تفکیک نقش‌ها و مسوولیت‌های کمیشنران کمیسیون، مشخص نشدن رؤسای دبیرخانه کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، عدم استخدام کارمندان و مشخص نشدن مسوولان ولایتی از چالش‌های اساسی فرا راه روند انتخابات است.
آقای ایوب‌زاده گفت: «وضعیت خیلی بحرانی است… اگر انتخابات امسال برگزار نشود، یعنی این که کمیسیون ناکام مانده است. در سال گذشته کمیسیون مشروط مانده بود.»
او افزود حکومت و کمیسیون در مورد انتخابات فقط شعار می‌دهند، تاکنون برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در سال جاری «هیچ توجه» نشده است «اگر قرار است که تأخیر به یک فرهنگ تبدیل شده باشد، جای نگرانی است و برگزاری انتخابات را در سال جاری ناممکن می‌سازد.»
احزاب سیاسی و بنیاد تیفا از نامناسب بودن وضعیت امنیتی در شماری از ولایت‌ها برای برگزاری انتخابات، عدم اراده حکومت برای برگزاری انتخابات، مداخله دستگاه‌های دولتی در کار کمیسیون، خطر مهندسی حکومت در احراز بست‌های ریاست‌های ولایت‌ها ابراز نگرانی کرده است.
احزاب سیاسی و تیفا در این اعلامیه خواستار برگزاری بدون قید و شرط انتخابات در سال جاری شده و بر فراهم شدن زمینه برای نقش نظارتی احزاب سیاسی بر کارکرد کمیسیون تأکید کرده است.
در اعلامیه از کمیسیون خواسته شده که هرچه سریع‌تر تقویم انتخابات را اعلام و روز برگزاری انتخابات را مشخص کند.
در ماه دلو سال گذشته کمیسیون انتخابات اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها با چند ماه تأخیر برگزار خواهد شد. روز گذشته نیز رییس کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که روند ثبت نام رای‌دهندگان ۲۵ ماه حمل سال جاری آغاز می‌شود.