دانلود ، ربات ، جنگ

دانلود ، ربات ، جنگ: سازمان ملل متحد با نشر گزارش سالانه‌اش پیرامون وضعیت افغانستان، گفته است که در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی، بیش از ده هزار شهروند ملکی این کشور، کشته و یا زخمی شده‌اند.
هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یونما) با نشر خبرنامه‌ای امروز (پنج‌شنبه ۲۶ دلو) گفته است که از مجموع ۱۰ هزار ۴۵۳ قربانی، ۳ هزار و ۴۳۸ آن‌ها کشته شده و بیش از ۷ هزار دیگر آنان زخمی گردیده‌ا‌ند. براساس آمارها، تلفات افراد ملکی نسبت سال گذشته میلادی، ۹ درصد کاهش داشته است. نخستین دلیل قربانی غیرنظامیان در این گزارش، حملات تروریستی گفته شده است.

براساس این گزارش، دومین دلیل تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۷ میلادی، جنگ زمینی نیروهای دولتی با عناصر ضد دولتی بوده است. دو سوم (۶۵ درصد) تلفات غیرنظامیان، به اثر حملات گروه‌های ضد دولت گفته شده است: ۴۲ درصد طالبان، ۱۰ درصد گروه داعش شاخه‌ی افغانستان و ۱۳ درصد دیگر سایر گروه‌های تروریستی. عامل تلفات یک پنجم (۳۵ درصد) قربانیان را نیروهای حامی دولت تشکیل می‌دهد: ۱۶ درصد نیروهای امنیتی اففان، دو درصد نیروهای بین‌المللی، یک درصد شبه نظامیان حامی دولت، یک درصد نیروهای ناشناس حامی دولت و ۱۱ درصد دیگر حین درگیری نیروهای امنیتی و عناصر ضد دولت کشته شده‌ و یا زخمی شده‌اند.

سازمان ملل متحد در گزارش سالانه‌اش گفته که در منازعات افغانستان، زنان و کودکان آسیب‌پذیرترین قشر اجتماعی‌اند که در سال ۲۰۱۷ تلفات زنان پنج درصد افزایش یافته: ۳۵۹ زن کشته شده و نزدیک به ۹۰۰ زن دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنان بیش از ۸۵۰ کودک کشته و بیش از ۲۳۰۰ کودک دیگر زخمی شده‌اند.
در این گزارش آمده است که ۲۷ درصد تلفات غیرنظامیان به دلیل حملات تروریستی (انتحار و انفجار) بوده است.
تدامیچی یا ماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که این گزارش آمار تکاندهنده‌ای را در مورد تاثیر جنگ در افغانستان نشان می‌دهد اما تمام بعدهای “مصیبت”‌های انسانی را بازگو نمی‌تواند.
از زمان آغاز ثبت تلفات غیرنظامیان توسط یونما از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، بزرگ‌ترین رویداد مرگ‌بار تروریستی در ماه می سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد که نزدیک به ۶۰۰ تن کشته و زخمی شدند.

زید این رعدالحسین، کمیشنر عالی ملل متحد در امور حقوق بشر، گفته است که بر مبنای حقوق بشر، چنین حملاتی جنایت جنگی است و باید مسولان این حملات شناسایی و محاکمه شوند.
در این گزارش آمده که در سال ۲۰۱۷ میلادی هزار غیرنظامی توسط گروه داعش در عبادت‌گاه‌ها و اماکن غیرنظامی قربانی شده‌اند. هم‌چنان گزارش اضافه کرده که به دلیل افزایش حملات هوایی نیروهای حامی دولت، تلفات غیرنظامیان نیز افزایش یافته و به ۲۱۱ نفر رسیده است.
این گزارش اقدامات دولت افغانستان و نیروهای امنیتی حامی دولت را در خصوص محافظت از افراد ملکی در جریان نبرد، ستایش می کند.
در گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۷ به اثر انفجار ماین‌ها و مهمات منفجر ناشده، ۱۲۴ تن کشته و بیش از ۴۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند که ۸۱ درصد این قربانیان را کودکان تشکیل می‌دهد.

سازمان ملل متحد از دو طرف درگیر جنگ خواسته است که برای محافظت از غیرنظامیان و تاسیسات ملکی اقدامات پیش‌گیرانه‌ای در نظر بگیرند. هم‌چنان از عناصر ضد دولت خواسته شده که از هدف قراردادن عمدی غیرنظامیان و استفاده از مواد‌های منفجره خودداری کنند.