دانلود ، ربات ، جنگ

دانلود ، ربات ، جنگ: شورای علمای افغانستان از طالبان می‌خواهد به روند صلح بپیوندند و خواست‌های‌شان را در میز گفت‌وگو مطرح کنند.
شورای علمای افغانستان در دومین نشست شورای عالی صلح و شورای علمای افغانستان، از طالبان می‌خواهد که با الگوگیری از مذاکرات صلح با حزب اسلامی از جنگ دست بردارند و خواست‌های مشروع خود را در میز گفت‌وگو مطرح کنند.
افزون بر این شورای علما از طالبان می‌خواهد که از انفجار و انتحار در اماکن عامه خودداری کنند، به افراد ملکی آسیب نرسانند و نیز نباید به پروژه‌های عام‌المنفعه آسیب برسانند.
در قطع‌نامه‌ی این شورا آمده است: «از تمام طرف‌های درگیر با دولت افغانستان تقاضا می‌کنیم به روند صلح یکجا شوند. جنگ و ناامنی زمینه‌ی مداخله‌ی خارجی و کشت و مواد مخدر را فراهم می‌کند. برای این‌که دست‌های بیگانه از کشور ما کوتاه و خارجی‌ها از کشور ما بیرون شوند نیاز به صلح است».
شورای علما از حکومت افغانستان نیز خواست که در برابر فساد اداری و اخلاقی جدی مبارزه کند. این شورا هم‌چنین بر اصلاح ارگان‌های عدلی و قضایی تاکید می‌کند: «قوه‌ی قضاییه باید قابل اعتماد و بی‌طرف باشد.»
شورای علما همچین خواست که حکومت باید رسانه‌هایی که از آزادی بیان سوءاستفاده می‌کنند را مهار کند: «علما به آزادی بیان معتقد اند، اما از حکومت می‌خواهیم رسانه‌هایی که بر ضد ارزش‌های دینی، فرهنگی و ملی فعالیت می‌کنند مهار شوند».
این شورا از جامعه‌ی جهانی نیز خواست که به‌منظور تامین صلح دایمی از قوای امنیتی و دفاعی افغانستان حمایت کند.
هم‌چنین این شورا از جامعه‌ی جهانی و کشورهای همسایه خواست که از گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی حمایت کنند.