دانلود ، ربات ، جنگ

همه ما کمپانی ایتالیایی لامبورگینی را با سوپر اسپورت ها و ابرخودروهایی مانند اونتادور، سستو المنتو، میورا و چنتناریو می شناسیم. به همین خاطر وقتی چند سال قبل شایعاتی مبنی بر برنامه ریزی لامبورگینی برای معرفی یک خودرو در کلاس SUV منتشر شدند بسیاری از علاقمندان آنها را جدی نگرفتند. با این حال این شایعه روز به روز قوی تر شد و در نهایت مدیران لامبورگینی نیز این اتفاق بزرگ را تایید کردند. حالا و پس از مدت ها انتظار از اولین SUV لامبورگینی و سریعترین خودروی جهان در این کلاس با نام URUS رونمایی شده است.

ظاهر این خودرو به سرعت زبان طراحی مشهور لامبورگینی را در ذهن تداعی می کند. با وجود آشنا بودن همه المان ها باز هم می توان شباهت هایی با دیگر SUV های موجود در بازار مانند پورشه کاین، بنتلی بنتایگا و Q7 آئودی در این خودرو مشاهده کرد. نکته دیگر درباره طراحی Urus شباهت بسیار زیاد آن به طرح های مفهومی اولیه است که از پنج سال قبل در وب سایت ها منتشر شده بودند. لامبورگینی همچنین بخش عقب ماشین را مانند X6 کمپانی BMW با ظاهری عضلانی طراحی کرده و چرخ های ۲۱ یا ۲۳ اینچی نیز به این حالت کمک بیشتری می کنند.

Urus وزنی نزدیک به ۲٫۲ تن دارد و با این حال موتور به کار رفته در آن قادر به تولید ۶۴۱ اسب بخار نیرو و شتاب صفر تا صد تنها ۳٫۶ ثانیه است و به این ترتیب به سریعترین SUV جهان تبدیل می شود. با این حال بر خلاف سوپراسپورت های دیگر این شرکت ایتالیایی، اینجا خبری از پیشرانه های غول پیکر V12 یا V10 نیست و در عوض از یک موتور ۴ لیتری با توربوی دوقلو و آرایش V8 استفاده شده است که به جعبه دنده هشت سرعته اتوماتیک متصل شده است. مزیت استفاده از موتور V8 بهبود مصرف سوخت خودرو است که در هر ۱۰۰ کیلومتر تنها ۱۲ لیتر گزارش شده. چنین عددی برای یک SUV با وزن بیشتر از ۲ تن و شتاب ۳٫۶ ثانیه ای بسیار عالی به نظر می رسد.

به گفته لامبورگینی ۴۰ درصد گشتاور به چرخ های جلو و ۶۰ درصد به چرخ های عقب منتقل می شوند و البته امکان تغییر این نسبت ها در شرایط رانندگی مختلف تا ۷۰ درصد برای چرخ های جلو و یا ۸۷ درصد برای چرخ های عقب نیز وجود دارد. همانند دیگر ماشین های لامبورگینی اینجا هم چندین حالت مختلف رانندگی در نظر گرفته شده که عبارت اند از Strada، Sport، Corsa و Neve (به معنی برف) و دو حالت انتخابی Terra (برای آفرود) و Sabbia (برای رانندگی در شن). هر کدام از این حالت ها دارای تنظیمات به خصوص برای دیفرانسیل ها، تنظیمات صدا، عملکرد فرمان، سیستم فنربندی و سرعت پاسخدهی جعبه دنده هستند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط لامبورگینی، ۷۰۰۰ دستگاه Urus برای فروش تا سال ۲۰۱۹ وارد بازار خواهند شد و قیمت آنها نیز در حالت استاندارد ۱۶۵۰۰۰ پوند است.