دانلود ، ربات ، جنگ

دانلود ، ربات ، جنگ: سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید تذکره‌های الکترونیکی را «عده‌یی از افراطیون و تندروان قومی» به گروگان گرفته‌اند.
آقای دانش دیروز (سه‌شنبه، ۱۹ جدی) در محفل تجلیل از چهاردهمین سالروز تصویب قانون اساسی گفت: «امروز همگی می‌دانیم که تذکره‌ی برقی یکی از برنامه‌های کلان و بسیار مهم ملی است و میلیون‌ها دالر هم برای آن هزینه شده است و در حالی‌که همه‌ی افراد ملت بی‌صبرانه در انتظار توزیع آن هستند، اما متأسفانه این برنامه‌ی مهم ملی را عده‌یی از افراطیون و تندروان قومی به گروگان گرفته‌اند.»
دانش افزود که برخی از مسائلی که در مورد تذکره‌های الکترونیکی مطرح شده، مربوط قانون ثبت احوال نیست بلکه مربوط به قانون اساسی است.
معاون رییس‌جمهور گفت: «همه‌ی نمادهای هویت ملی به‌شمول دین، قومیت، زبان، نام کشور، بیرق و سرود ملی و غیره همگی در قانون اساسی تنظیم شده است و هر کسی که طرح و یا پیشنهاد دیگری دارد باید در هنگام تعدیل قانون اساسی آن را مطرح کند و نه این که مانع توزیع تذکره برقی شود.»
او تأکید کرد که «یک حکومت مقتدر و مشروع نباید منافع ملی را نادیده بگیرد و به ساز هر کسی برقصد.»
آقای دانش موضوع دامن زدن به تفرقه قومی را خطرناک‌تر از هر چیزی دیگری و نقض قانون اساسی عنوان کرد و گفت در وضعیت فعلی کشور تأسف‌آور است که شخصیت‌های سیاسی و برخی از نهادهای رسمی، به اختلافات قومی و زبانی دامن می‌زنند و حتی به مسائل مهم مربوط به سرنوشت ملی رنگ و بوی قومی می‌دهند.
تذکره‌های الکترونیکی در چند سال اخیر بیشتر از هر موضوع دیگر باعث تنش‌های قومی و سمتی در کشور شده است. این تنش‌ها باعث شده که بارها توزیع این نوع تذکره‌ها به تأخیر افتد.
اظهارات آقای دانش در مورد تذکره‌های الکترونیکی در حالی‌ست که روز گذشته عبدالله عبدالله، رییس اجراییه در نشست شورای وزیران تأخیر در توزیع تذکره‌های الکترونیکی را« امر به‌جا و مطلوب» خواند و گفت که در این مورد باید گفتمان ملی برگزار شود.
آقا عبدالله افزود: «اکنون بحث‌های مهمی در کشور جریان دارد. توزیع تذکره برقی به هویت‌ملی مردم افغانستان ارتباط دارد. این موضوع نباید باعث تفرقه مردم شود. بحث‌های کلان باید باعث اتحاد مردم گردد نه اختلاف. به‌حیث رییس اجراییه‌ی کشور طرف‌دار گفت‌گوی ملی در این زمینه هستم تا رضایت و توافق تمام شهروندان افغانستان در بحث چگونگی توزیع تذکره‌های برقی و هویت ملی به‌دست آید.»
چندی پیش کمیته‌ی مختلط شورای ملی فرمان تقنینی رییس‌جمهور غنی را تصویب کرد که در کنار واژه‌ی «افغان» به‌عنوان ملت شهروندان افغانستان، قومیت آنان نیز در تذکره‌های الکترونیکی درج شود. این تصمیم از سوی برخی نمایندگان قابل قبول نیست و آنان در صدد آن است که قانون ثبت احوال نفوس دوباره در مجلس نمایندگان به بحث گرفته شده و در مورد آن تصمیم اتخاذ شود.