دانلود ، ربات ، جنگ

چندی پیش کمپانی AMD به طور رسمی به معرفی دو APU با عناوین Ryzen 5 2400G و Ryzen 3 2200G پرداخت؛ این دو محصول نخستین APU های سوکت AM4 هستند که با کد رمز Raven Ridge شناخته می شوند. در حال حاضر مدل Ryzen 5 2400G با مشخصات بالاتر در زمینه CPU و GPU، از Ryzen 3 2200G بالاتر ایستاده است. پردازنده ی Ryzen 5 2400G دارای گرافیک داخلی Vega 11 با ۷۰۴ هسته سایه زن است، همچنین فرکانس تراشه گرافیکی Vega 11 با فرکانس ۱۲۵۰ مگاهرتز طراحی شده است.

هر دو پردازنده در تاریخ ۱۲ فوریه برای عرضه در بازارهای جهانی آماده هستند اما مسئله ای که اهمیت موضوع را در آنها بالا می برد، استفاده از تراشه های گرافیکی “وگا” به عنوان پردازنده مجتمع است که در اینتل نیز به اسم IGPU نامیده می شود. از سوی دیگر عملکرد گرافیک داخلی آن یکی از بخش هایی که کاربران خانگی به آن امید بسته اند. شایان ذکر است که تراشه های Raven Ridge که از پردازشگرهای داخلی Vega بهره می برند، برای حافظه از رم های DDR4 بهره می برند. این در حالی است که کارت گرافیک های معماری وگا از حافظه های HBM2 برخوردار هستند. به طور کلی تفاوتی در تغذیه این دو حافظه برای وگا مشاهده نمی شود.

تراشه گرافیکی Vega 11 یا به عبارت ساده تر تراشه مجتمع گرافیکی وگا ۱۱، دارای ۴۴ واحد TMU بوده و رقیب آن در تیم مقابل، پردازنده ی Core i5-8400 است. اینک AMD اسلایدی را منتشر کرده است که بخش گرافیکی (IGPU) در Ryzen 5 2400G را با بخش مشابه در Core i5-8400 مقایسه کرده است. این مقایسه در دقت FHD و بازی های پر طرفدار انجام گرفه است؛ AMD اشاره ای به مقایسه این دو محصول در بخش CPU نکرده است. شایان ذکر است که پردازنده Ryzen 5 2400G با قیمت ۱۷۰ دلار و ۴ هسته در CPU عرضه می گردد و Core i5-8400 نیز با ۶ هسته CPU، به قیمت ۱۹۰ دلار به فروش می رسد. تراشه داخلی وگا ۱۱ به خوبی موفق به شکست گرافیک UHD 620 از اینتل شده است.